Instalacja CO

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularnym sposobem docieplania domu. Nie bez powodu, ogrzewanie podłogowe jest bardzo komfortowym a jednocześnie bardzo ekonomicznym ogrzewaniem. Posiada wiele zalet w porównaniu do innych typów ogrzewania. 

Ogrzewanie podłogowe składa się z układu rurek (średnica 16 mm) zalanych w betonowej podłodze. Przez rurki ułożone na warstwie izolacyjnej ze styropianu płynie czynnik grzewczy o temperaturze 25-45°C. Źródłem zasilania w czynnik grzewczy może być każdy kocioł lub pompa ciepła. Czynnik doprowadzony jest do rozdzielaczy, a następnie zachowując odpowiedni przepływ oraz temperaturę trafia do  odpowiednich stref grzewczych (obwodów ogrzewania). Dzięki temu rozwiązaniu unikamy montażu grzejników, które nie zawsze są elementem ozdobnym oraz możemy zaoszczędzić miejsca. 

Na ogrzewanej podłodze możemy położyć drewno, panele jak i ceramikę. Należy jednak unikać wykładzin oraz dywanów, które stanowią warstwę izolacyjną. Ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików. Dzięki równemu rozkładowi temperatury ruch powietrza unoszący kurz jest ograniczony do minimum. Brak jest też stref o różnych temperaturach, ponieważ powierzchnią grzewczą jest cała podłoga, a nie miejscowe źródła takie jak grzejniki.

Niska temperatura czynnika grzewczego powoduje mniejsze przegrzewanie powietrza, a co za tym idzie powietrze nie jest takie suche.

Zalety ogrzewania podłogowego

  • Korzystny dla mieszkańców pionowy rozkład temperatury powietrza tzn. ciepłej w nogi, chłodniej w okolicach głowy
  • Większa powierzchnia pokoju. Brak grzejników umożliwia nam lepszą aranżację wnętrza. Ogrzewanie podłogowe zajmuje mniej miejsca
  • ponieważ płyta posadzki jest jednym, wielkim grzejnikiem. Ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków. Mniejsze zużycie gazu. Ogrzewanie podłogowe działa przy znacznieniższych temperaturach czynnika grzejnego, niż inne systemy grzewcze
  • Maksymalna temperatura zasilania ogrzewania podłogowego to 45°C. Mniejsza temperatura zasilania to większa sprawność kotła i mniejsze zużycie gazu. 
  • Możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii jak pomp ciepła i instalacji solarnych, które mają największe sprawności przy instalacjach niskotemperaturowych. 
  • Odpowiednie wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego pozwala nam ograniczyć możliwość powstania awarii do minimum. Rozprowadzone przewody w posadzce nie mogą być łączone mechanicznie. Początek oraz koniec rury muszą zaczynać się i kończyć w skrzynce rozdzielacza. Brak łączeń = ograniczenie powstania awarii.